Konferencē “Latvijas sabiedriskie mediji un sabiedrība 2023: ieklausīties, ieraudzīt, izprast” pirmo reizi tika pasniegta sabiedrisko mediju ombuda profesionālās ētikas balva.
- Kategorijā "Latvijas Radio" ombuda profesionālās ētikas balvu saņēma Baiba Runce par raidījumiem "Atvērtie faili", kas stāsta par adoptētu puiku, no kura māte centās tikt vaļā ar mahināciju palīdzību.
Ilglaicīgs žurnālistikas pētījums, kas atklāj vērienīgu mahināciju, kurā, iesaistot tiesībsargājošās iestādes un žurnālistus, māte mēģināja tikt vaļā no adoptēta bērna. Pētījuma laikā Baiba Runce paveica un noskaidroja vairāk, nekā šajā laikā spēja izdarīt par bērnu tiesību aizsardzību atbildīgās iestādes, atklājot gan sistēmas trūkumus, gan ietekmējot lēmumu pieņemšanu konkrētā bērna interešu labā. No profesionālās ētikas viedokļa šis ir ļoti sarežģīts žurnālistikas pētījums, jo to nācās veikt, sargājot bērna identitāti un izvairoties no otrreizējas viktimizācijas, bet vienlaikus bija jāspēj iegūt precīza faktoloģiskā informācija, jāstrādā ar sensitīviem datiem un jāspēj stāstu izstāstīt auditorijai saprotamā veidā. Balvas izvērtēšanas komisija atzina, ka Baibas darbs sniedz būtisku ieguldījumu profesionālās ētikas attīstībā.
- Kategorijā "Latvijas Televīzija" ombuda ētikas balvu saņēma Ina Strazdiņa, Gints Amoliņš, Aigars Kovaļevskis, Ingus Graudiņš par sižetiem un filmām no Ukrainas.
Darbs kara apstākļos prasa īpašu profesionalitāti, kvalitāti, nereti sastopoties ar ētiskām dilemmām, lai, patiesi un vispusīgi informējot sabiedrību par notiekošo Ukrainā, tiktu garantēta avotu drošība, tie netiktu atkārtoti viktimizēti. Lai tiktu ievēroti dažāda veida drošības aspekti – gan radošās komandas, gan Ukrainas civiliedzīvotāju un agresorvalsts uzbrukuma mērķu drošība.
- Kategorijā LSM.LV balvu saņēma Aļona Borisova ar dokumentālo filmu "Sieviete un karš".
Filma ir par Ukrainas sievietēm, kurām karā gājuši bojā vīri. Viņas palikušas vienas ar bērniem un mēģina turpināt dzīvot un izdzīvot. Profesionāli augstvērtīgs darbs, ar lielu uzmanību izturoties pret profesionālo ētiku, īpaši bērnu tiesībām un standartiem, atspoguļojot mazāk aizsargātus sabiedrības locekļus. Ļoti grūta, sarežģīta tēma, runājot ar sievietēm par viņu traģēdijām, mēģinot ar cieņu uzdot jautājumus, lai atklātu varones. Veidojot filmu, nākas izvēlēties, vai tiek rādītas, piemēram, bērnu sejas. Neskatoties uz to, ka sejas radīšana veido spēcīgāku tēlu, tika nolemts, ka bērnu jautājums jebkurā gadījumā ir sensitīvs, bet kara laika un kara zonas bērnu jautājums vēl sensitīvāks, tāpēc nepilngadīgu bērnu sejas ētisku apsvērumu dēļ tika nolemts nerādīt.
Balvas nomantu darbus izvērtēja sabiedrisko mediju ombuda izveidota Balvas piešķiršanas komisija, kurā bija pārstāvji gan no medijiem, gan akadēmiskās vides, kā arī mediju profesionālajām organizācijām.
Žurnālistu darbs novērtēts arī iedzīvotāju balsojumā
Iedzīvotāju balsojumā augstāko novērtējumu guva:
- Inas Strazdiņas, Ginta Amoliņa, Aigara Kovaļevska, Inga Graudiņa sižeti un filmas no Ukrainas
- Baibas Runces raidījumi “Atvērtie faili”
- Tīnas Sidorovičas un Jaras Sizovas darbs “Piemineklis, 9. maijs, karš un mēs. Ko stāsta vēsture un cilvēki latviski un krieviski”
Šis ir profesionāli izcils darbs, kas daudzpusīgi, objektīvi, ar cieņu atspoguļo ļoti emocionāli uzlādētu tematu – par un ap 9.maiju. Socioloģiskās aptaujas parāda, cik atšķirīgi ir cilvēku viedokļi – varbūt pat nepieņemami, nosodāmi, nesaprotami –, bet neatklāj, kā tie veidojas. Atmiņas, piemiņas vērtu notikumu atceri veido vēsture. Šis stāsts ir par vēsturi un par cilvēkiem ar atšķirīgiem, bet sabiedrībā dzīviem viedokļiem, kā tie veidojas un kāpēc sociologu aptaujās pauž vienu vai otru nostāju.
Par ombuda profesionālās ētikas balvu
Kā vēstīts, balvai šogad tika nominēti astoņi darbi un autori, kuros žurnālistiem nācies risināt profesionālās ētikas dilemmas, atspoguļojot pretrunīgas un sarežģītas problēmas.
Ombuda sabiedrisko mediju profesionālās ētikas balvas mērķis ir veicināt sabiedrības un mediju profesionāļu izpratni par profesionālo ētiku un tās nozīmi augstas kvalitātes žurnālistikas attīstībā, reizi gadā izceļot izcilu, augstiem profesionālās ētikas standartiem atbilstošu žurnālistikas sniegumu Latvijas sabiedrisko mediju darbībā.
Aicinām ieskatīties fotogrāfijās no balvas pasniegšanas pasākuma: šeit.
SEPLP publicitātes foto: Edmunds Brencis