Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (turpmāk – SEPLP) 2024. gada 23. oktobrī, pildot, VSIA “Latvijas Radio” (turpmāk – LR) un VSIA “Latvijas Televīzija” (turpmāk – LTV) dalībnieku sapulces funkcijas, saskaņojusi un uzdevusi valdēm parakstīt reorganizācijas līguma projektu un iesniegt to Uzņēmumu reģistrā (turpmāk – UR) reorganizācijas juridiskā procesa sākšanai.
Saskaņā ar normatīvo regulējumu 28. oktobrī UR pieņēma lēmumus par reorganizācijas līguma projekta pievienošanu LR un LTV lietām un reorganizācijas pirmā posma reģistrēšanu. Pēc šiem lēmumiem līguma projekts tiks publiskots UR mājaslapā.
Lēmumu par reorganizāciju var pieņemt un līgumu var parakstīt ne ātrāk kā divas nedēļas pēc projekta publiskošanas, un to plānots darīt 13. novembrī. Savukārt pieteikumu par reorganizācijas reģistrēšanu var iesniegt ne ātrāk kā mēnesi pēc lēmuma par reorganizāciju pieņemšanas un līguma parakstīšanas, un to paredzēts darīt decembra nogalē.
Reorganizācijas līguma projekts paredz, ka LR un LTV kā pievienojamās sabiedrības vienojas veikt reorganizāciju (apvienošanu saplūšanas ceļā). Reorganizācijas rezultātā tiks dibināta jauna iegūstošā sabiedrība – VSIA “Latvijas Sabiedriskais medijs”. Reorganizācijas procesā pievienojamās sabiedrības nodod visu savu mantu, tiesības un saistības iegūstošajai sabiedrībai un iegūstošā sabiedrība pārņem pievienojamo sabiedrību mantu, tiesības un saistības atbilstoši šī reorganizācijas līguma noteikumiem. Pievienojamās sabiedrības pēc reorganizācijas beidz pastāvēt bez likvidācijas procesa. Reorganizācija tiks uzskatīta par pabeigtu un stājušos spēkā ar brīdi, kad UR Komercreģistrā tiks izdarīti attiecīgi ieraksti par pievienojamām sabiedrībām un iegūstošo sabiedrību.
Līguma projektā LR un LTV vienojas, ka pievienojamo sabiedrību darījumi iegūstošās sabiedrības grāmatvedībā tiks uzskatīti par iegūstošās sabiedrības darījumiem ar 2025. gada 1. janvāri.
LR un LTV normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un pēc vienotas formas, kas saskaņota ar SEPLP, informēs darbiniekus par paredzēto reorganizāciju. Reorganizācija pati par sevi nebūs par pamatu darba līguma uzteikumam un tiesības un pienākumi, kas izriet no reorganizācijas brīdī spēkā esošajām darba tiesiskajām attiecībām, pāriet iegūstošajai sabiedrībai.
Iegūstošā sabiedrība turpinās ievērot iepriekš noslēgto un reorganizācijas spēkā stāšanās brīdī spēkā esošo darba koplīgumu noteikumus līdz šo darba koplīgumu izbeigšanās brīdim vai jauna darba koplīguma spēkā stāšanās brīdim, vai arī cita darba koplīguma noteikumu attiecināšanas brīdim. Viena gada laikā pēc reorganizācijas darba koplīgumu noteikumi nav grozāmi par sliktu darbiniekiem.
Saskaņā ar Komerclikuma 338. panta ceturto daļu UR ir jāiesniedz pieteikums par reorganizācijas uzsākšanu, kam pievieno reorganizācijas līguma projektu. Ja reorganizācijas līguma projektu groza līdz lēmuma par reorganizāciju pieņemšanai, reorganizācijas līguma projekts nav atkārtoti jāizsludina. Attiecīgi reorganizācijas līgums var atšķirties no reorganizācijas līguma projekta. Saskaņā ar Komerclikuma 344. panta trešās daļas 2. punktu reorganizācijas līgumā norāda jaundibināmās iegūstošās sabiedrības valdes locekļu vārdus, uzvārdus un personas kodus. Ievērojot to, ka reorganizācijas līguma projekta saskaņošanas brīdī noris konkurss uz valdes locekļu amatiem, šo informāciju reorganizācijas līguma projektā nav iespējams norādīt. Konkurss noslēgsies 2024. gada novembra sākumā. Lēmuma par reorganizāciju pieņemšanas un galīgā reorganizācijas līguma apstiprināšanas brīdī šajā līgumā būs norādīti jaundibināmās iegūstošās sabiedrības valdes locekļi.
Par vienota Latvijas Sabiedriskā medija izveidi
Lai izveidotu spēcīgāku un labāk nodrošinātu sabiedriskā medija uzņēmumu kvalitatīva un mūsdienīga satura attīstībai ar plašāku sasniedzamību, SEPLP ir uzsākusi LR un LTV apvienošanu. Vienotais Latvijas Sabiedriskais medijs darbu sāks 2025. gada janvārī. Līdz 2024. gada beigām notiks sagatavošanās, lai uzņēmumu apvienošana noritētu bez sarežģījumiem. Tās ietvaros notiek darba grupas SEPLP vadībā ar LR un LTV darbiniekiem pārvaldības, sabiedriskā pasūtījuma un finanšu vadības jautājumos; tiek izstrādāts apvienotā medija pārejas perioda stratēģiskais ietvars 2025. gadam; rīkots atklāts konkurss jaunas valdes izveidei; noslēgts reorganizācijas līgums, kā arī izstrādāts rīcības plāns vienotā medija valdei pirmajam darbības gadam. Apvienotā uzņēmuma nosaukums būs “Latvijas Sabiedriskais medijs”, bet turpinās pastāvēt pazīstamie Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas programmu un pakalpojumu zīmoli.